A hét történelmi személyisége (március 14 - 20.)

2016.03.13 18:41

  PALGARI IBRAHIM

  1494-ben született az epiroszi Pargában I. (Nagy) SZULEJMÁN keresztény rabszolgából lett nagyvezíre IBRAHIM, az egyik TV-adón most futó sorozat fontos szereplője. Gyermekként rabolták el a törökök, így került a vele egykorú trónörökös mellé. Mély barátság alakult ki közöttük, aminek köszönhetően a herceg trónra kerülése után egyre magasabb tisztségekbe emelte a művelt, több nyelven beszélő, zenésznek is kiváló fiatalembert. 1523- ban lett nagyvezír, pozícióját haláláig megőrizte. Tisztsége 13 éve alatt a birodalom nagyhatalommá növekedett, legyőzte a perzsa sahot, meghódította a mai Irak területét, a Perzsa - öbölig terjesztve ki határaikat. A szultán terveit Nagy Sándor birodalmának iszlám megújításáról beszélve alakította. Eközben Európában - bár nyilvánvaló volt a török veszély - minden uralkodó saját nemzeti királysága megszerzésén, bővítésén munkálkodott. A német-római császártól Velencén át a francia királyig mindenki a török szultán kegyeit, szövetségét kereste. A világuralomra törő Szulejmán nagyvezíre diplomatikus győzködésére Magyarország felé indult, melyen keresztül elérni vélték Bécset, hogy elpusztíthassák a gyűlölt Habsburgokat. A magára hagyott magyar királyság ( egyedül a pápa küldött pénzt a katonaság megszervezésére) súlyos vereséget szenvedett a mohácsi síkon, ahol az elesetteken kívül Ibrahim 1500 magyar nemest is lefejeztetett győzelemittas katonái előtt. Bár a szultán akkor visszafordult, ez a végzetes csata megszüntette a középkori magyar államiságot.

  Ibrahim nem csak hadakozással töltötte idejét. Ő kezdeményezte a Topkapi Szeráj (Ágyúkapu Palota) átépítését, attól fogva az lett az Oszmán Birodalom adminisztrációs központja, ott zajlottak az udvari ceremóniák. Ezzel és sok mással - pl.a különleges négyrészes koronával - az uralkodó nagyságát kívánta demonstrálni. A pasa bírta a VALIDE (anya-szultána) és Szulejmán teljes bizalmát; ezutóbbival olyan szoros kötelékben élt, hogy gyakran nemcsak együtt ettek, de együtt is aludtak. A szultán még megözvegyült húgát HATICÉT is barátjához adta feleségül, és különleges megtiszteltetésként részt vett pazar esküvői ünnepségükön.

  A két gyaur - Ibrahim és a szultán mindhalálig szeretett felesége, HÜRREM ( neve "vidám" vagy "nevető asszony" jelentésű) növekvő befolyása nagy felháborodást keltett, különösen az előző uralkodó kegyeltjei között, hiába tértek át mindketten az iszlám hitre. Az anyósa halála után validévé lett Hürrem szultánának fontos volt, hogy Szulejmán ne csak Ibrahimra hallgasson, hanem rá és az általa kiválasztottakra is. Mindazonáltal a filmben sugalltakkal ellentétben aligha volt valós szerepe a fővezír kivégzésében, valószínűbb, hogy a hatalomból kiszorított korábbi vezetők győzték meg a szultánt. Konfliktus volt a két befolyásos ember között a trónöröklés kérdése is. Ibrahim és felesége MUSZTAFÁT, Gülbahar ( a filmben MAHIDEVRAN) fiát támogatta, Hürrem azonban saját fiát Szelimet akarta trónon látni, akiből aztán uralkodó is lett. (Róla bővebben: korok.webnode.hu/products/ii-reszeges-szelim/)

  A szultán többször is esélyt kínált gyermekkori barátjának a menekülésre, de a fővezír nem élt a lehetőséggel, végül a Topkapi palotában megkapta a selyemzsinórt. A diplomatának is kiváló Ibrahim palotája ma történelmi múzeum.

  Márk Éva